“Bilgi ve İletişim Teknolojisi” Dersi Muafiyet E-Sınav Başvurusu

 1. 2021-2022 Akademik Yılı Güz Yarıyılında Enformatik Bölümü tarafından ortak zorunlu olarak okutulan ENF101 kodlu Bilgi Teknolojileri Kullanımı, ENF102 kodlu Bilgi ve İletişim Teknolojisi, ENF105 kodlu Bilişim Teknolojileri, ENF107 kodlu Bilgi Teknolojileri ve ENF 151 kodlu Bilgi Teknolojileri Kullanımı derslerini ilk defa alacak olan öğrenciler için Muafiyet E-Sınavı, 27 Eylül 2021 tarihinde saat 12:00’da elektronik ortamda ASOS sınav sistemi üzerinden çoktan seçmeli test şeklinde gerçekleştirilecektir.
 2. Öğrenciler, sınava kendi bilgisayarları veya akıllı mobil aygıtları üzerinden uzaktan girebileceği gibi, bu imkânları olmayan öğrenciler için Enformatik Bölüm Başkanlığı Bilgisayar Laboratuvarları hazır tutulacaktır. Bölümümüz laboratuvarlarında sınava girecek öğrencilerin HES kodu ve kimlik belgeleri girişte kontrol edilecektir.
 3. Öğrenciler, ASOS sınav sistemine giriş yapabilmek için Akdeniz Üniversitesi (@ogr.akdeniz.edu.tr) uzantılı e-posta hesabına sahip olmalıdır. E-posta hesabı şifre oluşturma ve değiştirme işlemleri için http://ekampus.akdeniz.edu.tr/hesap/sifre.aspx adresinden yardım alınabilir.
 4. İlk e-posta onaylandıktan sonra, sistem, otomatik olarak ikinci bir e-posta yollar. Bu e-posta “Sınava Bağlan” bağlantısını ve güvenlik kodunu içerir. Güvenlik kodunu kopyalayıp sınava bağlandığınız sayfada ilgili alana yapıştırmanız önerilir. Güvenlik kodu büyük/küçük harfe duyarlıdır. Ekstra boşluk bırakmadığınıza emin olunuz.
 5. Muafiyet e-Sınavı başvuruları, 20-24 Eylül 2021 tarihleri arasında, bölümümüz web sitesi üzerinden (http://enformatik.akdeniz.edu.tr) çevrimiçi (online) olarak yapılacaktır. Belirtilen tarihler arasında başvuru yapan öğrencilerin öğrenci numaraları ile başlayan @ogr.akdeniz.edu.tr uzantılı e-posta adreslerine sınavdan birkaç gün öncesinden sınav onay e-postası gönderilecektir. Öğrencinin sınava giriş yapabilmesi için e-postadaki “Kaydımı Onayla” linkine tıklaması gereklidir.
 6. Bilgisayar kullanımına engel sağlık problemini, engel türü ve düzeyini gösteren sağlık raporu ile belgelendiren öğrencilerden durumu uygun görülenlerin muafiyet sınavı, 27 Eylül 2021 tarihinde saat 10:00’da merkez kampüste yer alan Fakülte/Yüksekokul/Meslek Yüksekokullarında okuyan öğrenciler için Enformatik Bölümü Bilgisayar Laboratuvarlarında, ilçelerde bulunan Fakülte/Yüksekokul/Meslek Yüksekokullarında okuyan öğrenciler için ise kendi birimlerinde sağlık engellerine uygun yöntemlerle yüz yüze yapılacaktır.
 7. Sınava bağlanacağınız lokasyonda internet erişim problemleriniz varsa, bulunduğunuz ortamdaki internet bağlantı sorunlarınızı çözmeniz veya kesintisiz internet bağlantısı sunan noktalara gitmeniz gerekmektedir. (YÖK 27.05.2020 tarihli kararında, dijital ortamlara erişimi olmayan öğrencilere yönelik teknik destek sağlamak amacıyla yeni çözümler üretilmesi ve bu kapsamda öğrencilere, bulunduğu yerdeki üniversite birimleri öncelikli olmak üzere gerektiği takdirde Milli Eğitim Bakanlığı ve diğer kamu kurumlarının bilgisayar ve internet olanaklarına erişim imkânı sağlanabileceği açıklanmıştır.) Bu aynı zamanda elektrik sorunları için de geçerlidir. Sınava girmeden önce internet ve enerji kaynaklarınızı mutlaka kontrol etmeniz gerekmektedir. Ayrıca bağlantı yapacağınız dizüstü bilgisayarlarınız veya mobil cihazınızın şarjda olduğundan emin olunuz.
 8. Sınava, son güncellemeleri tamamlanmış bir bilgisayar / mobil cihaz ve Chrome tarayıcısı üzerinden giriş yapılmalıdır. Sistemsel problemler dışında, öğrenci bilgisayarından kaynaklı problemlerde sorumluluk öğrenciye aittir.
 9. Sınava giriş hazırlıklarının tamamlanabilmesi için öğrenciler, sınav saatinden en az 15 dakika önce sınava giriş e-postasını onayladıktan sonra, ikinci gönderilen e-postada verilen sınav bağlantısına tıklayıp sınav ekranında hazır bulunmalıdır. Bağlantı, sınavdan 60 dakika öncesinde aktif olacaktır.

Önemli Not: Öğrenciler, asos.akdeniz.edu.tr adresinden sınava erişim sağlayamaz. Bu adres, sınav görevlilerinin sisteme erişimi içindir. Öğrenciler, yalnızca e-postada gönderilen sınav linkine tıklayarak sınava giriş yapılabilir.

 • Sınava geç giriş yapan öğrencilere ek süre verilmez.
 • Öğrenci, e-Sınav uygulama ekranında yazılı olan öğrenci numarası, adı, soyadı bilgilerinin kendisine ait olduğunu kontrol eder.
 • e-Sınav “Uygulama Kuralları” sınav başlamadan önce öğrenci tarafından okunup kabul edildikten sonra sınava başlanacaktır.
 • Öğrenci tüm işaretlemeleri doğru seçenek üzerine tıkladıktan sonra Kaydet butonuna basarak yapacaktır. Kaydet butonuna basılmadığı takdirde cevap kaydedilmez. Sınav süresi içerisinde sorular arasında geçiş yapabilir, boş sorulara dönerek, bu soruları cevaplayabilirsiniz.
 • Her sorunun 5 (beş) seçeneği vardır. Bu seçeneklerden sadece biri doğru cevaptır. Seçenekleri görmekte problem yaşarsanız, ekranın sağında yer alan kaydırma çubuğunu kullanınız.
 • Sınavda 25 (yirmi beş) soru sorulacaktır, öğrenciye 30 (otuz) dakika süre verilecektir. Soru sayısı ve sınav süresi adayın kullandığı bilgisayar ekranında yer alacaktır.
 • Sınavda kamera zorunluluğu bulunmamaktadır. Ancak, bilgisayarda sınav ekranı dışında hiçbir ekran açılmayacak, sınav ekranından (tam ekrandan) çıkılmayacaktır. Aksi halde, sistem otomatik olarak sınavı sonlandırır.
 • Tüm soruları cevaplamışsanız “Bitir” bağlantısına tıklamayı unutmayınız.
 • Herhangi bir sebepten dolayı sınavdan kopmuşsanız ve kuralların sayı limitini aşmamışsanız, sınav süreniz bitmediği sürece ikinci e-postada verilen bağlantıyı kullanarak aynı cihaz üzerinden tekrar bağlanabilirsiniz. Sınava kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Teknik nedenlerle bir problem yaşadığınız ve çözemediğiniz takdirde, problemin yaşandığı anda (derhal) http://enformatik.akdeniz.edu.tr adresinde Muafiyet E-Sınav Duyurusu sayfasında yer alan E-Muafiyet Sınavı Sorun Bildirim Formunu doldurunuz. Sınav süresi bitiminden sonra gönderilen sorun bildirimleri dikkate alınmayacaktır.

Sınav hakkında daha detaylı bilgi almak için Muafiyet e-Sınavı Uygulama Kılavuzu’na bakınız.

ASOS Sınav Sistemi Tanıtım Sunusu

0

Misyon

Uluslar arası standartlara uygun nitelikli insan gücü yetiştirerek çağı yakalayan, gelişmeye açık, iş dünyasının gereksini ve isteklerini karşılayabilecek düzeyde, rekabet gücü olan ve benzer alanda eğitim veren okullar arasında sanayi ve hizmet sektörünün tercih ettiği; ulusal ve uluslar arası saygınlığı olan bir eğitim kurumu olmaktır.

Vizyon

Bilim ve teknolojiyi etkin kullanarak araştırma ve eğitim hizmetlerini geliştirerek, çağın ve mesleğin gerektirdiği bilgi düzeyine ve meslek ahlakına sahip, toplum bilinci gelişmiş, ülke çıkarlarını gözeten, ulusal ve uluslararası düzeyde nitelikli insan gücü yetiştirmektir.

İletişim

Akdeniz Üniversitesi Kumluca Meslek Yüksekokulu
Akdeniz Üniversitesi Kumluca Yerleşkesi, Temel Eğitim Mahallesi, Spor Cd., No. 14 / 07350 Kumluca - Antalya
Tel: +90 242 887 85 65
Tel: +90 242 887 98 65